admin | май 8, 2015 |
Ако като деца, въпреки забраните сте дълбали кората на дърветата, сигурно помните уханието на смолата полепнала по ръчичките Ви ? Твърде вероятно, че същото нещо са правили и децата от праисторическата и античната епоха. Смолите от дървета и храсти, заедно с уханията от билки и цветя са в действителност първите аромати от Природата, които хората познават и използват. Когато са желаели да ароматизират дома си, просто са внасяли ароматни цветя и билки, както правим днес и ние, когато ние поставяме ваза с фрезия или увесваме снопче ароматна лавандулата на стената. Смолите, обаче, са нещо по-специално: притежават и издават много по – добър и силен аромат, който става много по– интензивен при по- топло време.
Във всеки регион растат различни дървета с разнообразни и достъпни смоли. Тези от далечни земи са внесени по търговски път и са много по – редки и съответно по – скъпи. Днес, има много качествени естествени смоли, но на висока цена, така че те се заменят с по- евтини алтернативни или синтетични вещества.
Това е смолата на различни дървета от рода Commiphora или Balsamodendron. Най – добрата от смирна произхожда от Йемен, Сомалия и Етиопия, но има и арабска и индийска смирна. Името му идва от древния арамейски език и означава “горчиво” , в действителност при изгаряне ухае сладко и леко горчиво и има горчив вкус. Използва се също като медикамент и до днес се добавя като естествен дезинфектант във води за уста и пасти за зъби.Орораnах е сроден със смирната, наричан е също “сладка смирна” . Това е смолата на някои дървета от същия род като смирна (т.е.. Commiphora). Орораnах ароматът е подобен на смирна, но се различава по по– сладкия, пречистващ аромат.
Тамянът или латинския olibanum, са част от много древни и настоящи парфюми. Това е смола от дърво, което расте в области, като тези, където вирее и смирната. Boswellia ( от рода Boswellia ) са открити в пустинните райони на Африка и Азия и ароматната смола е получена от четири основни вида. Един от тях, полският тамян, е толкова трудно да се намери, защото расте директно върху скалата.
Суровият тамян е сладък, дървесен, почти студен аромат. Уханието, което той издава при горене, може да бъде запомнен от всяка църква. Тамянът е много популярен сред парфюмните съставки, но всъщност аромата на тамян може да се намери значително повече сред съставките на нишовите парфюми.
Бензоин или бензое е още един вид ориенталски смоли, получени от дървета от рода Styrax. Наименованието Styrax се отнася до съставката на дървото Liquidambar. Затова в състава на парфюма ще намерите Styrax бензоин, а не специално бензоин. Дърветата Liquidambar растат в Централна Америка и в Турция, а бензоинът главно в Тайланд, Ява и Суматра – оттам идва и наименованието на съставката – “Siamese benzoe”, от която древните аптекари са приготвяли мехлеми и козметика.
Бензоинът има сладък аромат с нотки на ванилия и мляко, и често се комбинира с ванилия. Достатъчно е да си спомните парфюма Cinema от YSL, или да си вземете мостричка на Spiritueuse Double Vanille от Guerlain.
Смолата Elemi, друга известна съставка на много парфюми, се извлича от дървото Canarium luzonicum, което расте във Филипините. Смолата е с бледожълт цвят и остър,вечнозелен, цитрусов аромат. Добавя се предимно в мъжките парфюми, но най-вече служи като нюанс или фиксатор на свежите съставки.
Представям Ви почти непознатата мастика, смолата от магическо дърво наречено мастика, от рода Pistacia lentiscus, роднина с шам фъстък. От Pistacia lentiscus не се събират ядки, но в някои страни, се използва смолата в готвенето, за приготвянето на сладкиши, ликьори и дъвки. Най- известна и качествена е мастиката, растяща в южната част на гръцкия остров Хиос. Мастиковата смола ухае малко като тамян с нотки на борови иглички. В състава на парфюмите не се наблюдава твърде често, но от друга страна, има нишови парфюми директно посветени и наименовани на тази смола, припомняме Ви – Lentisque от Phaedon.Смолите като съставки в парфюмите често са неуловими и служат, ако не точно като модна съставка, то като присъствие, главно в подкрепяща и придружаваща съставка, а Парфюмерията нямаше да я същата без тях. Спомнете си за това, когато се разхождате из гората и видите по стволовете на дърветата известните златисти капки.